EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI

Zmniejszenie liczby uczniów w klasach oraz takie tworzenie planu lekcji, aby młodzież nie musiała wracać do domu po zmroku; utworzenie 300 cyfrowych sal lekcyjnych na terenie całego kraju; położenie większego nacisku na lekcje angielskiego, wychowania seksualnego oraz cyberbezpieczństwa; przy jednoczesnym zmniejszeniu podstawy programowej, która będzie dostosowana do potrzeb XXI wieku – to tylko niektóre z propozycji dla uczniów, które padły podczas konferencji prasowej Lewicy.

Podczas spotkania z dziennikarzami zapowiedziano również podwyżkę minimalnego wynagrodzenia nauczyciela do 3500 zł oraz zaprzestanie zatrudniania pracowników oświaty na podstawie umów śmieciowych, a także poprawę warunków pracy. Lewica zgłosiła również propozycję zmiany formuły finansowania systemu edukacji: dość drenowania budżetów samorządów przez zmiany w szkolnictwie oraz powołanie specjalnej dotacji celowej na modernizację szkolnictwa do potrzeb cyfrowych.

- Zdajemy sobie sprawę, iż dzisiejsza szkoła przygotowuje uczniów do świata, który jeszcze nie istnieje; do pracy w zawodach, o których jeszcze nie słyszeliśmy; do zagrożeń, z których jeszcze nie zdajemy sobie sprawy. Edukacja, którą chce budować Lewica jest skierowana na przyszłość, koncentruje się na uczniu i stawia go w centrum uwagi - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- Mój plan lekcji odczuł piętno pani minister Zalewskiej. Proszę spojrzeć na piątek i wtorek. W piętek przychodzę do szkoły na godzinę 10 i wracam po 5 godzinach lekcyjnych. A we wtorek przychodzę do szkoły przychodzę na 7.25 i wychodzę o 15.35. Podczas gdy dojazd do szkoły trwa godzinę. Proszę mi wierzyć, we wtorek po tylu godzinach nauczania, przyswajanie wiedzy nie będzie efektywne - komentował swój plan lekcji licealista Bartosz Kulczycki. - Dzisiaj wynagrodzenia dla nauczycieli są na żenującym poziomie, ta praca często jest wolontariatem. Lewica się na to nie zgadza – oświadczył Krzysztof Gawkowski.

Źródło:www.lewica2019.pl

Media społecznościowe:

Polecam: